top of page

Duvar Sıva

Sıvaların görevi sadece yapıyı güzelleştirmek değildir.

Sıvanın, bunun ötesinde birçok önemli görevi vardır. Sıva, duvarların iç ve dış yüzeylerini, kaba yapının bütün derzlerini ve pürüzlerini örter.

 

Sıva sayesinde duvar ve tavanlardaki düzgün olmayan yerler düzeltilir, içte duvar kağıdı ve boya için pürüzsüz alanlar oluşturulur. Fakat daha da önemlisi, sıvanın yapının nem miktarı ve ısı korunumu konusundaki ayarlayıcı etkisidir. Bundan başka sıva, ses yalıtımında ve genellikle yapının yangına karşı korunmasında vazgeçilmez bir etkendir.

 

Sıva, çeşitlerine, yapıdaki kullanım alanına, tabaka olarak yapısına, sıva harcındaki bağlayıcı malzemelere, yüzeyinin değerlendiriliş şekline ve yapılışına göre çeşitlere ayrılır.

Sıva Duvar

Sıva Çeşitleri Nelerdir, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Teneke Duvar

 

 •  Normal Sıvalar: Duvarın dış havayla yeterli ölçüde nem alışverişini yani nefes almasını sağlar. Ortalama bir sertliğe sahiptirler. 
   

 •  Su Tutmayan Sıvalar: Normal sıvaların tersine özel harç yapılarıyla üzerlerindeki nemin içerilere girmesini, oda veya dışarıyla olan nem alışverişini azaltmadan engellerler. 
   

 • Suyu Yalıtan Sıvalar: Bunlar sadece su almamakla kalmayıp, ayrıca su basıncına karşı dayanıklı olan sıvalardır. 
   

 •  Ses Emen Sıvalar: Bunlar çok gözenekli ve köpüklü sıvalardır. Özel katkılar (örneğin: mineral elyaf veya şişirilmiş maddeler) kullanılması sebebiyle gevşek bir yapıya sahiptirler. Böylece diğer sıvalara göre daha fazla ses emici etkileri vardır. Ses emen sıvalardan özel bir sertlik beklenmez.
   

Pamukkale Travertenleri

Mutfak Tadilat

Mutfağınız değerli. Sizin için en kullanışlı mutfak tadilat ve tamirat hizmetini sunuyoruz.

Pamukkale Travertenleri

Duvar Sıva

Evinizi ve mekanları güzel hale getiren detaylı işçiliğimizle farklıyız.

Pamukkale Travertenleri

Banyo Tadilat

Yeni nesil banyolar ile kaliteli ürünler ve profesyonel hizmet.

Pamukkale Travertenleri

Tadilat ve Tamirat

Tüm tadilat ve tamirat işleriniz profesyonel olarak yapılır.

Pamukkale Travertenleri

Çatı İşleriniz

Akan veya eskiyen çatılarınız için güvenilir çatı hizmetleri.

Pamukkale Travertenleri

Boya ve Alçı

Sizin için kaliteli malzemeler ile istediğiniz renge uygun hizmet anlayışı.

Pamukkale Travertenleri

Seramik Fayans

Kaliteli işçilik, kaliteli malzeme ve kaliteli hizmet anlayışı.

Image by Milivoj Kuhar

İstanbul
Tadilat ve Tamirat

Anahtar Teslim Ev, Villa, Ofis, İş yeri, Banyo, Mutfak, Restaurant, Otel vb. Tadilat İşleri, A'dan Z'ye Tadilat, Dekorasyon ve Yenileme Hizmetleri İstanbul

Peki Niye Sıva Tercih Edilir?

Sıvanın Dayanıklılığı : Öncelikle sıva harcının karışımının doğruluğuna, tabakaların yapılarının ve tekniklerinin doğruluğuna bağlıdır.

 

Bunlardan başka dayanıklılık, sıva yüzeyinin söz konusu sıva türüne uygun olup olmadığına, sıvanın ustaca uygulanıp uygulanmamasına ve sonraki işlemlere bağlıdır.

 

Sıvanın kullanılışına göre dayanıklılık, başka şartları da yerine getirmek zorunda kalabilir. Örneğin sıvaların hava şartlarına ve darbelere dayanıklı olması istenir. Genel olarak bir sıvadan şunlar beklenir:
 

 •  Sıva yapılacak yüzeye ve tabakalar arasında iyi bir tutunma, 

 

 • Sıva yüzeyi ve tabaka arasında boşlukların olmaması, 

 

 •  Her bir sıva tabakası içinde doku ve tabaka kalınlıklarının farklılık göstermemesi, 

 

 • Yeterli sertlik, 

 

 •  Özellikle aşınmaya ve dökülmeye karşı dayanıklılık, 

 

 •  Homojen ve lekesiz bir görünüm, 

 

 • Dış etkilere karşı dayanıklılık

Beton Mimarisi
Duvar Kağıdı Kazıma

Hangi Sıva Çeşitlerini Kullanıyoruz?

 • Tuğla Duvar Üzerine Sıva:

Harcın kapilar emme özelliği, sıva yüzeyininkiyle aynıdır veya uygun şekilde ayarlanabilir. Tuğla duvarın ısı genleşme katsayısı ile kabarma ve büzülme değerleri çok düşüktür. Tuğla, duvar derzleri yardımıyla sıvaya mikro düzeyde bir mekanik tutunma sağlar ve sıvanın suyunu emer. Sıvayı taşıyacak duvarın yoğunluğu ve sertliği, sıvanınkilerden büyüktür. Dışa doğru bir sertlik azalması gereklidir.

 • Hafif Beton Üzerine Sıva:

Tuğla duvar örgüsü günümüzde yerini hafif betona terk etmektedir. Tuğla yerine hafif beton duvar üzerine uygulanan sıva şu değişikliklere maruz kalır:

Hafif betonun önemli bir kapiler emme özelliği yoktur. Emici sıva ve emici olmayan sıva yüzeyinin çelişkisi, daha sıva uygulanması sırasında ortaya çıkar. Sıva yüzeye zor tutunur.

 • Ahşap Yünlü Hafif Yapı Levhaları Üzerine Sıva:

Çimentolu ahşap yünü levhalar üzerine doğrudan uygulanan sıva, eğer levhalar betonla iyice sağlamlaştırılmışlar ve kendi başlarına hareket edemiyorlarsa, deneyimlere göre en verimli sıva olur.

Image by Milivoj Kuhar

İstanbul
Tadilat ve Tamirat

Anahtar Teslim Ev, Villa, Ofis, İş yeri, Banyo, Mutfak, Restaurant, Otel vb. Tadilat İşleri, A'dan Z'ye Tadilat, Dekorasyon ve Yenileme Hizmetleri İstanbul

bottom of page